Bursa Cumalıkızık Gezisi: Tarihe Bir Tanık

0

1300’lü yıllarda kurulan, tarih kokulu Bursa Yıldırım mahallesidir Cumalıkızık. İyi korunmuş Osmanlı dönemi evleri, dizi çekimlerinin başlamasından önce bu kadar tanınmazdı elbette. Özellikle Kınalı Kar dizisinin Türkiye’de çok tutulmasıyla medyanın faydalı desteğinin görmüş ve geç kalmış ününe kavuşmuştur.

– Bu şirin köyde çekilen filmler, Uzakta Bir Köy Var, Nasreddin Hoca, Yeniden Doğmak, Osmancık ve Ateşten Günler; diğer diziler ise, Yeşeren Düşler’dir.

Bursa merkezine pek uzak sayılmayan, şeker insanlarıyla da kendini sevdiren köy 2014 itibariyle UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Yapılan restorasyon ile Osmanlı’nın günümüzde izlerine şahit olduğumuz 270 ev bulunmaktadır, 180’inde ise halen haneler hayatlarını sürdürmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu adı ile Unesco, “Bursa ve Cumalıkızık” olarak listelerine dahil etmiştir. Bu çerçevede yer alan değerlerimiz ise, Orhangazi Külliyesi ve Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar Külliyesi, Yıldırım Külliyesi, Yeşil Külliye, Muradiye Külliyesi ve Cumalıkızık’tır.

Ayrıca Bursa’da gezilecek ve görülecek yerlere de buradan ulaşabilirsiniz.

GİT Bİ GÖR: Haziran ayın’da gerçekleşen Ahududu Şenliği.

Cumalıkızık’a girdiğiniz andan itibaren çok ufak nüanslar haricinde kendinizi tarihle bütünleşmiş hissediyorsunuz. Tezgahlara uğrayıp el işleri, antika eşyalar, hediyelik eşyalar, zeytinyağı, zeytin, turşu gibi bir çok ürün satan köy halkı ile muhabbete başlayınca, kahvede birer çay içip size laf atan köy ahalisiyle biraz sohbet edince bir an da daha da huzur depoluyorsunuz.

Tarihi onların çehresinden, orada yaşayan insanların hikayelerinden gözlerinizin önünde canlanırcasına öğreniyorsunuz. Daha da yakından şahit olabilmek için;

GİT Bİ GÖR: Etnografya Müzesi.

Fotoğraf çekmeye ilginiz varsa, eski yapıları seviyorsanız, köy hayatı ilginizi çekiyorsa eminim birkaç saat ile yetinemeyecek, ayrılmak istemeyeceksiniz. Çünkü bu yapılar güneş batarken, doğarken ayrı; bulutluyken, güneşliyken bir başka hisler yaşatıyor insana. Tabi dipnot olsun eğer merakınız yoksa 2-3 saat kahvaltı, gezi, fotoğraf, sohbet için dahi yeterli olacaktır ki misafirlerinizi yada sevgilinizi, eşinizi alıp sadece keyifli bir kahvaltı içinde gelebilirsiniz bu şirin köye.

Sabahın erken saatlerinde orada bulunacaksanız köy kahvaltı yapmanızı şiddetle öneriyorum. Mekanı seçmek size kalsın!

GİT Bİ GÖR: Cumalıkızık Hamamı. Soyunma odası ve tuvalet haricinde kalan kısımlarda inşa edildiği zamanlara ait izler göreceksiniz.

Çok çok daha fazla detay verilebilir Cumalıkızık’a dair fakat gittiğinizde her şeyi daha önceden yaşamış hissine kapılmamanız için bu kadar yeterli diye düşünüyorum.

NASIL GİDERİM: Atatürk Caddesinden 22 numaralı otobüs ile yada Ankara yolunda Cumalıkızık minibüsleri ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Özel aracınızla gidecekseniz Ankara yolunun 10. kilometresinde göreceğiniz Cumalıkızık tabelasından sağa döndükten sonra yaklaşık 3 km ilerledikten sonra varacaksınız.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Genellikle insanlar kendilerini özetlerken fazla uzun cümleler kuramaz. Fakat şahsına münhasır ben, kendimden bahsettiğim gibi hiç bir şeyden bahsedemem. Uzun sürer, zaman ve enerji alır. Yine de... Bu bahsi geçen tavır silsilesini değiştirmek, en neşeli anlarda bile olumsuzlamayı istemsizce yapı taşı haline getirmiş yapısal fonksiyonları en azından standart seviyeye çekebilmek ve tabi ki keşfetmenin tadına en üst seviyelerde varabilmek adına, kendisini doğaya, keşfedebileceği neşe dolu yerlere, yakın-uzak destinasyonlara atabilmek adına arayışını sürdüren, ruhunda bir yerlerde çıkmaya hazır serüvenperest özelliğini heyecan ile bekleyen sade bir vatandaş olsa gerek doğru oto-tespit.