Bursa İnkaya Çınarı: Osmanlı’ya Bir Akran

0


Halkalı ve Kiremitçi çınarları gibi, İnkaya çınarı da neredeyse Osmanlı’yla yaşıttır. Bursa’yı kanatlarının altına alan ulu çınar, gölgesinde demlik demlik çay içerken sohbet edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Özellikle haftasonu sabahları sevdiklerinizle kahvaltı yapabilir, öğleden sonraları eşiniz dostunuzla vakit geçirip, akşamları da nargile tüttürebilirsiniz. Öyle ki aracınızı park ettiğinizde çınarın gölgesinden oda yararlanabilecektir.

Bursa’da ikamet edipte orada bulunmayan insan sayısı oldukça azdır ki şehir dışından ziyarete gelenlerin bir çoğu da uğramadan gitmemektedir. Turistler için cezbedici değerlerimizdendir.

Uludağ yolunda bulunan İnkaya mahallesine özel aracınızla gitmeyecekseniz KültürparkAltıparmakŞehreküstü, Çekirge bölgelerinden de geçen belediye otobüsleriyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Çınarın yaşı gibi önemli özelliklerinden bir diğeri ise gövde çapını aratmayacak, bir kaçı profil desteklerle asılı kalabilen ondan fazla ana kolu olmasıdır. Ayrıca dokuz metre çevresi ve otuz metre yüksekliği ününün Türkiye’yi aşmasını sağlamıştır.

İnkaya Çınarı sayesinde bölgeye gelen turistlere sattıkları el işi ürünler ve yetiştirdikleri mahsüller mahalleliye geçim kaynağı olmaktadır.

Vakit bulun ve bir kaç saatinizi burada değerlendirin, gelmişken de Bursa Nilüfer ilçesinin yemyeşil betonarme manzarasını hayran hayran izlemeden dönmeyin derim!

Paylaş.

Yazar Hakkında

Genellikle insanlar kendilerini özetlerken fazla uzun cümleler kuramaz. Fakat şahsına münhasır ben, kendimden bahsettiğim gibi hiç bir şeyden bahsedemem. Uzun sürer, zaman ve enerji alır. Yine de... Bu bahsi geçen tavır silsilesini değiştirmek, en neşeli anlarda bile olumsuzlamayı istemsizce yapı taşı haline getirmiş yapısal fonksiyonları en azından standart seviyeye çekebilmek ve tabi ki keşfetmenin tadına en üst seviyelerde varabilmek adına, kendisini doğaya, keşfedebileceği neşe dolu yerlere, yakın-uzak destinasyonlara atabilmek adına arayışını sürdüren, ruhunda bir yerlerde çıkmaya hazır serüvenperest özelliğini heyecan ile bekleyen sade bir vatandaş olsa gerek doğru oto-tespit.