Bursa Tirilye (Zeytinbağı) Gezilecek Yerler: Huzura Uzanmak

0

Tirilye: Huzura Uzanmak

Aklınız çılgın partilerde, her gece bir kulüpte dans etmekte, zil zurna sarhoş olmakta yahut hormonal dengesizliklerin gösterdiği güzergahta gitmekte değilse hayal edin; yılın büyük bir diliminde sessiz sakin, huzura kavuşmak için ufuğa saatlerce dalabileceğiniz, istediğiniz her yere çöküp kitap okuyabileceğiniz, masmavi gökyüzü sizi izlerken sevdiklerinizle sohbet edebileceğiniz, sevgi arayan hayvanlarıyla dolu minicik sahilinde portatif sandalyenize oturup sakinlik içinde düşüncelerinizle başbaşa kalabileceğiniz bir yer olsun. Emin olun öyle.

Uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu küçük yerleşimi uzaktan izlerken dahi içinizde hissedeceğiniz sakin duyguları hayal edin. Eğer gözlerinizin önüne gelen dingin bir sahil kasabası ise tam yeridir burası. Belki kumsalda şezlongunuza uzanıp ‘sırtımı yağlar mısın şekerim’ moduna giremeyeceksiniz ama bir hafta sonu güneşin ısıttığı dost canlısı bu kasaba sizin negatif enerjinizi alıp götürecektir. Dahası tertemiz deniz havasını soluyacaksınız.

Bursa‘nın Mudanya ilçesine bağlı beldeye 1050 konutlardan kalkan Zeytinbağı minibüsleri ile tek seferde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla geleceksiniz, artık neredeyse herkesin sahip olduğu akıllı telefonlar da bile bulunan GPS sistemi sizin için zaman kaybıysa, merkezden Mudanya ilçesinin merkezine ulaştıktan sonra devamında gelen yolu takip etmeniz yeterli olacaktır.

Varmadan önce beklentileriniz, tarih kokan sokaklarını gezmek, keyifli bir yürüyüş, dalga seslerini dinlerken sakinliğinize kavuşmak, fotoğraf çekmek, beldenin en tepesinden manzarayı gören kafelerde zar atmak, şehir hayatından kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmaktan çok farklı şeyler olmasın.

GİT Bİ GÖR: Kapanca Limanı. Yelkenli ve yatların istirahate çekildiği limanı ziyaret edin, taşların üzerinde sekerek yürüyün ve sonuna kadar ilerleyin, en ucundan kasabayı kendi açınızdan mutlaka fotoğraf çekin.

Beldede yaşayan şirin teyze ve tonton amcalar diyor ki, Osmanlı’nın işgalinden önce Rum yerleşimi olan belde, sınırlarımız dışında kalan göçmenlerimizin Mübadele anlaşması sayesinde yerleştirilmesiyle günümüze kadar çoğunluğu oluşturacak halini almıştır. Bir süreliğine ismi Zeytinbağı olarak değiştirilmiştir fakat resmi kayıtlarda en son Tirilye olarak hayatını sürdürmeye devam etmektedir. Özellikle zeytincilik, yağ ve süs eşyaları imalatından geçimini sağlayan halkın bu ismi hiç kabullenemediği de bilinmektedir.

GİT Bİ GÖR: Taş Mektep. Neo klasik tarzda inşa edilen bina Kazım Karabekir zamanında tekrar faaliyete geçtiğinde öksüzler yurdu olarak kullanılmıştır. Şimdi ise tarihi fotoğraflara konu olmak üzere misafirlerini ağırlıyor.

Balkan mutfağının etkilerinin de görüldüğü beldeye geldiğinizde balık çeşitlerinden tatmanızı tavsiye ederim, en azından ekmek arası.

Velhasıl, yorgunluğunuzu hem tarihimize dair bilgiler edinip, yürüyüş yaparken denk geldiğiniz halktan sevecen insanlarla kısa sohbetler ederek, hem kısıtlı da olsa kültür turu yapıp günün sonunda tatminkarlığınızla dönerken ardınızda tebessüm bırakarak ayrılmak istiyorsanız gidip görmelisiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Genellikle insanlar kendilerini özetlerken fazla uzun cümleler kuramaz. Fakat şahsına münhasır ben, kendimden bahsettiğim gibi hiç bir şeyden bahsedemem. Uzun sürer, zaman ve enerji alır. Yine de... Bu bahsi geçen tavır silsilesini değiştirmek, en neşeli anlarda bile olumsuzlamayı istemsizce yapı taşı haline getirmiş yapısal fonksiyonları en azından standart seviyeye çekebilmek ve tabi ki keşfetmenin tadına en üst seviyelerde varabilmek adına, kendisini doğaya, keşfedebileceği neşe dolu yerlere, yakın-uzak destinasyonlara atabilmek adına arayışını sürdüren, ruhunda bir yerlerde çıkmaya hazır serüvenperest özelliğini heyecan ile bekleyen sade bir vatandaş olsa gerek doğru oto-tespit.