Bursa’da Fotoğraf Çekilecek 10 Yer

0

Aslında fotoğraf sanatı ve kompozisyonu için en önemli nokta anı yakalamaktır. Bu an için ise sabır ve duygu gerekir. Neyi amaçladığımızı biliyorsak gözlem ve doğru zaman ile bir çok duygu ifade edilebilir. Fakat her şehirde özel noktalar vardır, manzara fotoğrafları, geniş açılı anlatımlar için. Çarşı meydanında oturup bir çocuğun, yemlenen kuşları dağıtmasını fotoğraflayabiliriz bittabi ama geniş geniş bölgeleri kadraja sığdırıp yakalamak istiyorsak, özel noktalara ulaşmak durumunda kalırız.

Bursa’nın bu özel ve hakimiyet noktalarında deklanşöre basmaktan büyük bir keyif alacağınızı düşünüyorum.

ULUDAĞ – BAKACAK

Uludağ oteller bölgesini geçtikten sonra ulaşabileceğiniz Bakacak noktası Bursa’nın merkez ve doğu bölümlerine tamamen hakim en güzel yerlerinden biridir. Açık havalarda adalar ve İstanbul’da kadrajınıza girecektir.

MUDANYA

Bursa’nın sahil ilçesi Mudanya’nın her noktası fotoğraf sanatına gönül vermiş kimselerin ilgisini çekmektedir. Eski yapıları, gün batımı ve doğumu, deniz manzarası, iyi ve samimi dizayn edilmiş restaurantları her daim fotoğraflanmaya hazır beklemektedir.

OYLAT ŞELALESİ – İNEGÖL

Şelalelerin fotoğraflarda ayrı bir yeri olduğu aşikar. Uzun pozlama severler süt efekti denilen teknik ile zamanı katman katman durdurarak büyüleyici kareler yakalamaktadırlar. Bursa’da ki en güzel örneklerinden birisi de Oylat Şelalesidir. İnegöl ilçesi Bursa merkezden yaklaşık 47 km doğudadır. Oylat bölgesine ulaştıktan sonra ise eğlenceli bir doğa yürüyüşü ile şelaleye ulaşabilirsiniz. “Oylat Gezilecek Yerler” yazısına ise buradan ulaşabilirsiniz.

SUUÇTU ŞELALESİ – MUSTAFA KEMAL PAŞA

Doğa ve şelale fotoğraflamayı sevenler için en güzel örneklerden birisi de Suuçtu Şelalesidir. 40 metrelik bir düşüşün ardından yoluna devam ederken daha minik şelalelerin varlığına da müsaade etmiştir. Buradan çok fazla fotoğraf biriktirilebilecektir eminim ki. Mustafa Kemal Paşa ilçesi ile Bursa merkezi arasında yaklaşık 85 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır.

İZNİK GÖLÜ

İznik’in tarihi dokusu artık neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Fakat doğal oluşumları da daha çok keşfedilebilir, tercih edilir olmaya başlamıştır. Kanyonlar, şelaleler, trekking parkurları ve başlı başına gölü çekicilik unsurudur, özellikle Bursalılar ve fotoğrafa gönül vermiş insanlar için. Bursa merkezi ile İznik arasında yaklaşık 80 kilometre bulunmaktadır.

CUMALIKIZIK

Osmanlı evleri ile bezenmiş, özellikle televizyon dizileri ile meşhur olmuş bu Bursa köyünün detayları için doğrudan sizleri Cumalıkızık Gezisi yazıma alayım 🙂

GÖLYAZI

Fotoğraf ve Bursa deyince listelerin başında gelir Gölyazı. Gerek çekilen diziler ile, gerek şekli ve renkleri itibariyle bir hayli fazla ziyaretçi almaktadır. Yarısı klasik turizm diğer yarısı fotoğrafçılık amacıyla burada bulunuyor demek çok da zor olmasa gerek. Bursa merkeze yaklaşık 45 kilometrelik mesafede bulunmaktadır.

TİRİLYE

Tirilye Bursa’nın en huzur verici bölgelerinden biridir. Mudanya’nın şirin kasabası detaylarına buradan ulaşabilirsiniz: Tirilye: Huzura Uzanmak

TOPHANE

En hızlı şekilde Bursa’ya hakim bir fotoğraf karelemek istiyorsanız hemen Tophane’ye gidin. Yeni çehresi ile şehre değer katan Tophane Parkı, merkezi Bursa’yı gözlemleyebileceğiniz, fotoğraf çektikten sonra yorulup çay, kahve içebileceğiniz ve bunların hepsinden önce Osmangazi ve Orhangazi’nin türbelerini ziyaret edebileceğiniz bir noktadır. Türkiye’de eski ve yeni şehir ayrımı gözetmeksizin yapılaşma bugüne ulaştığından, gördüğünüz manzara yüzyılları tek bir karede toplayacaktır.

ULUDAĞ – OTELLER BÖLGESİ / KAYAK MERKEZİ

Ve son olarak meşhur Uludağ’ın kayak bölgesi… Biraz irtifa kazanmanız ile tüm manzaranın ayaklarınızın altında kalmasıyla, büyüleneceğinize eminim. Telesiyej ile çıkarken Uludağ’ın eşsiz manzarası sizi selamlayacak ve istemsizce defalarca deklanşöre basacaksınız. Teknoloji de yerinde durmadığına göre, gelişim ile fotoğraf anlayışını ve video kavramını farklı noktaya taşımış aksiyon kamerası sahipleri bu noktada çok daha fazla keyif duyacaktır. Yaz aylarında bulunma şansı yakalarsanız, 4-5 saatlik yürüyüş ile gidebileceğiniz Göller Bölgesinde bulunmayı unutmayın.

GİT Bİ GÖR: Bursa hakkında daha fazla bilgi edinmek, kendinize gezi rotası çıkarmak, merak ettiğiniz en çok tercih edilen noktaları görmek ve bilgi edinmek istiyorsanız, sizi buraya alalım: Bursa Gezilecek, Görülecek Yerler

Işığınız bol olsun!

Paylaş.

Yazar Hakkında

Genellikle insanlar kendilerini özetlerken fazla uzun cümleler kuramaz. Fakat şahsına münhasır ben, kendimden bahsettiğim gibi hiç bir şeyden bahsedemem. Uzun sürer, zaman ve enerji alır. Yine de... Bu bahsi geçen tavır silsilesini değiştirmek, en neşeli anlarda bile olumsuzlamayı istemsizce yapı taşı haline getirmiş yapısal fonksiyonları en azından standart seviyeye çekebilmek ve tabi ki keşfetmenin tadına en üst seviyelerde varabilmek adına, kendisini doğaya, keşfedebileceği neşe dolu yerlere, yakın-uzak destinasyonlara atabilmek adına arayışını sürdüren, ruhunda bir yerlerde çıkmaya hazır serüvenperest özelliğini heyecan ile bekleyen sade bir vatandaş olsa gerek doğru oto-tespit.