Bursa’da Gezilecek Görülecek Yerler

2

Bursalılar için bu liste pek tercih edilebilir olmayacak diye tahmin ediyorum. Çünkü yıllardır bu güzel şehirde yaşayan insanlar, aşağıdaki bir çok bölgeyi defalarca ziyaret etmiştir. Fakat öncelikle ilk kez gelecekler için genel ziyaret noktalarını belirtmeye çalıştım. Elbette çok daha fazla gezip görülebilecek yer var ama bir hafta sonu tatilini geçirecekler için yada kayak amacıyla Uludağ’ı tercih edenler için alternatif oluşturması anlamında faydalı olacaktır. Bölgeleri 4 grup halinde ayırmak zamanı iyi değerlendirmek açısından iyi olacaktır. İstanbul, Eskişehir-Ankara yada Balıkesir-İzmir yönünden gelecekler için ilk ve devamında tercih edecekleri bölgeler değişiklik gösterecektir, daha iyi kavrayabilmek için haritada işaretlediğim noktalardan çıkarım yapılabilir.

Örneğin, turuncu ile işaretli Oylat bölgesi, Eskişehir – Ankara yönünden gelecekler için; Sarı ile işaretlediğim Batı ve Kuzeybatı kısmı Balıkesir – İzmir yolu üzerinden gelecekler için yada İstanbul’dan feribot ile gelecekler için ilk tercih noktaları olabilir.

Ama tekrar yinelemeliyim ki, her noktanın tadını layıkıyla çıkarabilmek için bir hafta sonundan daha fazla zamana ihtiyacınız olacaktır. Misal Uludağ’da 1 gece konaklamalı olacak şekilde kayak yapmaya geliyorsanız, diğer aktiviteler bir sonraki seyahatinize kalacaktır. Belki yazın göller bölgesinde veya Çobankaya’da kamp yapmaya geleceksiniz, yine fazladan bir güne ihtiyacınız olacaktır. Naçizane tavsiyem, hangi aktiviteyi yapacak olursanız olun Uludağ için ayrı, Bursa’nın geneli için ayrı birer hafta sonu ayırmanız olacaktır.

  1. Bölge: Mudanya, Tirilye (Zeytinbağı), Suuçtu Şelalesi, Gölyazı
  2. Bölge: Uludağ Bölgesi: İnkaya Çınarı, Uludağ Kayak ve Oteller Bölgesi, Çobankaya, Bakacak, Göller Bölgesi
  3. Bölge: Türbeler, Ulu Cami, Külliyeler, Hanlar ve Çarşılar, Irgandı Köprüsü, Botanik Park, Cumalıkızık
  4. Bölge: Oylat Bölgesi

MUDANYA

Fotoğraf: bursakulturturizm.gov.tr

Gemlik, Karacabey ilçelerinin sahillerinde de olduğu gibi Mudanya’nın sahillerinde Marmara denizine girmek mümkündür, her ne kadar tercih oranı diğer sahillere göre düşük olsa da. İlçe halkı ve Bursa halkı yaz akşamları restaurantlarında rakı-balık, sahilde yürüyüş yapmak ve deniz havası almak için tercih etmektedir. Sahil kasabası havasından bir hayli süre önce çıkmış olan Mudanya merkezi artık popülerliğini Tirilye‘ye kaptırmıştır. Her geçen gün artan binalar Mudanya’nın çekiciliğini azaltmıştır. Yine de evlenecek çiftlerin ve düğün fotoğrafçılarının ilk tercihleri burası olmaktadır. İstanbul’a, yaz aylarında da adalar ve Armutlu’ya sefer düzenleyen Budo’nun iskelesi burada bulunmaktadır. Dolayısıyla İstanbul’dan Budo ile gelecek ziyaretçilerin ilk önce görecekleri yer olma özelliği taşımaktadır. İdo’nun iskelesi ise Mudanya’nın diğer kasabası olan Güzelyalı’dadır.

GİT Bİ GÖR: Mudanya Mütareke Evi Müzesi. Pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:00 saaleri arası açık olan müzeye ziyaret etmeden geçmeyin. Önemini klasik tarih derslerinde öğrenmiştik, hatırlarsınız.

 

TİRİLYE (ZEYTİNBAĞI)

Tirilye’ye ulaşabilmek için Mudanya merkezini batıya doğru terk ediyoruz ve özellikle Bursa gençlerinin çok tercih ettiği Yıldız Tepe’ye doğru ilerliyoruz. Toplamda yaklaşık 12 km ve 20 dakika sonra Tirilye’ye varmış oluyoruz. Müthiş! Ben buraya bayılıyorum. Ne zaman olduğu önemli değil, her gelişimde ilk önce Çamlı Kafe‘ye çıkar Marmara manzarasını izlerken biramı içerim. Sonra insan faktörü yüzünden kalitesi çok düşmüş olan temiz havayı solumaya başlarım. Ara sokaklarda dolaşıp fotoğraf çekerken büyük keyif alıyor insan.
Tehlike arz ediyor olmasından dolayı genellikle kapıları kilitli olan Taş Mektep‘i de sokaklarda dolaşırken göreceksiniz. Sıcak kanlı halkı ile sohbet etmek hatta dertleşmekten kaçınmayın. Yeni insanlar tanımak her zaman iyidir. Kimden ne öğreneceğimizi asla bilemiyoruz.
Marinasının bir başından, kısa sahilinin sonuna kadar yürümek her daim insana huzur veriyor. Mevsim yazsa sahilde denize girmeyi deneyebilirsiniz. Bursa’da denize girilebilecek güzel yerlerden birisidir. Akşamsa restaurantlarında rakı-balık yapabilir, arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz yada fazla vakit ayıramayacaksanız marinaya giderken karşınıza çıkacak yerlerden ayak üstü yemek için balık-ekmek alabilirsiniz.

Daha detaylı gezi yazısına buradan ulaşabilirsiniz: Bursa Tirilye (Zeytinbağı) Gezilecek Yerler: Huzura Uzanmak

GİT Bİ GÖR: St. Stephanos Kilisesi. Günümüzde Fatih Camii olarak bilinen Kilise Bizanslardan kalmış yapılardandır.

 

SUUÇTU ŞELALESİ

Metrelerce yukarıdan (ölçenler 40 metre diyor) düşen suyu takip ettiğinizde bu manzara ile karşılaşıyorsunuz. Bence daha etkileyici. En azından kilometreleri aşıp Suuçtu’ya vardıktan sonra üç dakikalık yürüyüş ile bu manzarayı ve devamını da fotoğraflamak gerekiyor.
Suuçtu şelalesi rotaya eklenecekse, zaman tasarrufu açısından Tirilye‘den sonraki durak olmalı. Çünkü dönüşte Gölyazı’yı da dolaştıktan sonra Bursa’nın Batı kısmı tamamlanmış olacaktır.
Mudanya üzerinden tekrar Bursa istikametine dönüp Nilüfer ilçesinden geçmek suretiyle birinci, Mudanya – Karaağaç yolu üzerinden Yeniçiftlik ve Esenceyi geçip İzmir yoluna bağlanmak suretiyle de ikinci alternatif güzergahınızı oluşturabilirsiniz. Arada mesafe farkı çok fazla olmayacaktır fakat ilk alternatifte şehir trafiğine yakalanmama ihtimaliniz bulunmamaktadır.
Burası piknikçilerin mesire, kampçıların çadır alanı olarak kullanıldığı gibi farklı aktivite yapmak isteyen Bursa halkının ve fotoğraf severlerin de özellikle sıcak havalarda tercih ettiği bölgelerin başındadır.
Şelalenin iç tarafındaki oyukta fotoğraf çektirmeden, döküldüğü yerde paçaları sıvayıp suya girmeden ayrılmayın.

 

GÖLYAZI

Suuçtu şelalesinden çıkıp Mustafa Kemal Paşa’dan ayrıldıktan sonra Bursa’ya varmadan uğrayıp zaman geçirmeniz gereken bir diğer şirin bölge de Gölyazı‘dır. Şelaleden Gölyazı’ya yaklaşık 70 km’lik yol bulunmaktadır. Bursa yolundan devam ederken sağda Uluabat gölünü görmeye başladıktan sonra karşınıza çıkacak Gölyazı tabelası ile içeri sapıyorsunuz. Eğer Bursa tarafından gelecekseniz İzmir-Balıkesir yolunu takip etmeniz ve Gölyazı sapağındaki alt geçitten geçmeniz gerekecek.
İlerlediğiniz yolda gölün içine mantar gibi uzanan yarımadayı gördükten sonra köyün başlamasıyla solda Aziz Panteleimon Kilisesi kalacak, ardından devam eden yolda yerleşimin daha yoğun olduğu bölgeye geçmeden karşılaşacağınız köprünün hemen solunda meşhur Ağlayan Çınar‘ı göreceksiniz.
Adanın etrafında tam tur atıp ara sokaklarda dolaşabilir, karşınıza çıkacak tezgahlardan gözleme, zeytin, zeytinyağı gibi ürünler satın alabilirsiniz. Güneş batarken orada olacaksanız fotoğraf çekmekten büyük keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca sandal ile göle açılabilir, nilüferlerin arasında geçerken burada bulunmanın doğru karar olduğunu düşünebilirsiniz.

Ayrıntılı Gölyazı gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz:

 


İNKAYA ÇINARI

Uludağ’a karayolu ile çıkmaya karar verdiğinizde ilk durağınız 600 yılı aşkın süredir ekolojiye katkı sağlayan İnkaya Çınar’ı olacaktır. Kollarının, 18 metre çevreye sahip gövdesinden ayrılmaması için ayaklarla desteklenmiş ağacın altında kahvaltınızı keyifle yapabilirsiniz. Kahvaltınızı buraya ulaşmadan zaten yaptıysanız, çay içerek şehrin manzarasını izleyin derim.

İnkaya Çınar’ı detayları için buradan buyurun 🙂

ULUDAĞ

Türkiye’de ilk ve en meşhur kayak merkezi olan Uludağ, Bursa kış turizminin taşıyıcı ayağıdır. Diğer çok tercih edilen Kartalkaya, Kartepe, Palandöken gibi kayak merkezlerinin başında gelmektedir. Sanatçıların konserlerinin düzenlendiği, Winterfest gibi festivallerin yapıldığı, eğlencesiyle de meşhur bölge yazın da kendini kampçılara, gökyüzü gözlemcilerine, doğa aktiviteleri yapan gruplara açmaktadır.

 

ÇOBANKAYA

Kampçıların Bursa’da en çok tercih ettikleri bölgelerden olan Çobankaya mevkii Uludağ Milli Parkı’nın içindedir. Oteller bölgesini geçtikten sonra ulaşabileceğiniz Çobankaya’da 2015 yılından beri belediyenin yaptırdığı kır evleri çok uygun fiyatlardan konaklamaya açıktır. Doğayla baş başa zaman geçirebilir hatta Sarıalan bölgesine kadar yürüyüş yapabilirsiniz yada tam tersi güzergahta da olabilir.

 

BAKACAK

Batı bölgesi haricinde Bursa’nın tamamını görmek istiyorsanız, Uludağ’a çıkıp Bakacak’a uğramamak olmaz değil mi? Yine belediyenin yaptığı düzenleme ile seyir terası halini almış noktaya ulaştığınızda ayaklarınızın altında kalan Bursa’nın betonarme görüntüsü ‘Yeşil Bursa‘ kavramının artık anlamını yitirdiğini size gösterecektir fakat açık havalarda göreceğiniz manzara Uludağ’ın eteklerine kurulmuş semtlerden İstanbul’a kadar büyük bir bölgeyi kapsamaktadır.

GİT Bİ GÖR: Bakacak Kayalıkları. Bozuk paranızı atıp dürbün ile manzarayı izleyip, ocaktan aldığınız çayınızı bitirdikten sonra, metal korkuluklarla çevrilmiş terasın sağında kalan sarp kayalıklara doğru çok kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Dikkatli olmanızda fayda var çünkü her hangi bir korumalık bulunmamaktadır. Şehri arkanıza alıp, esen rüzgara yenik düşmemek için dengenizi sağladıktan sonra eminim ki fotoğraf çektirmek isteyeceksiniz.

 

GÖLLER BÖLGESİ

Fotoğraf: dergibursa.com.tr / Aykut Güngör

Arazi araçlarıyla yada ortalama bir yürüyüş ile oteller bölgesinden ilerleyerek ulaşabilirsiniz göllere yada Alaçam köyünden başlayan parkur ile oteller bölgesine uğramadan da ulaşabilirsiniz. Kilimli Göl, Buzlu Göl, Karagöl, ve Aynalı Göl bulunur burada. İçecek suyunuzu gelmeden önce tedarik edin ki kamp esnasında ihtiyaç duyup sıkıntı çekmeyin.

GİT Bİ GÖR: Uludağ’ın zirvesi. Göller bölgesine ulaşıp, Uludağ’ın 2486 metre yükseklikteki zirvesine çıkıp, zirve defterine yazmadan, fotoğraf çekinmeden dönmek olmaz.

 

 


BURSA MERKEZ BÖLGESİ / MURADİYE – ALTIPARMAK – HEYKEL – SETBAŞI – YEŞİL

Bursa’nın merkezidir Heykel ve çevresi. Hanları, çarşıları, en köklü tarihi eserleri bu bölgede konuşlanmıştır. Burada gezinize Muradiye Külliyesinden başlayıp sırasıyla tüm noktaları geçip Yeşil bölgesinde sonlandırmanızı tavsiye ederim. Ardından çevre yolu üzerinden bulunan Botanik Park ve Hayvanat Bahçesi akabinde Ankara-Eskişehir yolundan ulaşabileceğiniz Cumalıkızık ile noktalanabilir.

MURADİYE KÜLLİYESİ

Kayıtlı tarihe göre Osmanlı padişahları tarafından yaptırılan son külliye özelliği taşır bu yapılar birliği. Son dönem televizyon dizilerinde işlenen konulardan dolayı ziyaretçi sayısı bir kaç kat arttı. Tabi turizm firmalarının uygulamaları ve yapılan yeni restorasyonun etkisi ilk etken olarak değerlendirilebilir. Girişte alacağınız broşür ve yapıların önünde, içinde bulunan açıklama noktalarından tarihi bilgiler edinebilirsiniz.

Külliyenin unsurları şu şekildedir: Muradiye Camii, II. Murad Türbesi, Muradiye Türbeleri (Hüma Hatun (Hatuniye) Türbesi, Şehzade Alaaddin Türbesi, Şehzade Ahmed Türbesi, Şehzade Mustafa Türbesi, Şirin Hatun Türbesi, Gülruh Hatun Türbesi, Ebe Hatun (Fatih Sultan Mehmed’in Ebesi) , Şehzade Mahmed Türbesi, Mükrime Hatun Türbesi, Gülşah Hatun Türbesi, Saraylılar (Cariyeler) Türbesi), II. Murad Medresesi

 

ULUUMAY OSMANLI HALK KIYAFETLERİ VE TAKILAR MÜZESİ

Muradiye Külliyesi tamamladıktan sonra isterseniz, II. Murad Camii’nin hemen karşısında bulunan, girişi küçük tabelası bir hayli büyük bu müzeye, ücreti mukabilinde girebilirsiniz. Görebileceklerinize bir kaç örnek olması bakımından şunları söyleyebilirim: Osmanlı halk kıyafetleri, gümüş takıları, el sanatları koleksiyonu: Seccadeler, Oyalar, Deri Eşyalar, Yörük Çuvalları, Ahşap Objeler…

 

TOPHANE SAAT KULESİ

Fotoğraf: bursa.com.tr

Daha kullanışlı hale getirmek için belediye çalışmalarını yapmaya devam etmektedir. Tophane parkının çevresi, zaman zaman halk için tehlikeli hale gelebilmekteydi fakat son zamanlarda yapılan çalışmalar, Bursa manzarasına daha iyi hakim olabilmek adına ve daha fazla zaman geçirebilmek için faydalı hale gelmiştir.

33 metre uzunluğunda saat kulesi Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır fakat tam tarihi bilinmemektedir. 1906 yılında ise tekrar hizmete sokulmuştur.

 

OSMANGAZİ – ORHANGAZİ TÜRBELERİ

1855 yılında yaşanan büyük Bursa depreminde, diğer yapılar gibi yıkılan türbeler Sultan Abdülaziz tarafından tekrar yaptırılmıştır. Tophane parkına girerken sağda kalan türbe Osmangazi solda kalan türbe ise oğlu Orhangazi’nin türbesidir.

GİT Bİ GÖR: Balibey Han. Tophane parkından ayrılıp Arap Şükrü Sokağına doğru giderken solunuzda kalacak. Tarihin derinliklerinden çıkarılıp restore edildikten sonra kullanıma sunulması günümüzden pek uzak değildir. 250 kişilik restaurantıyla, toplantı salonu ve el eşi atölyeleriyle, üst katında kafesiyle hizmetini sürdürmektedir.

GİT Bİ GÖR: Cumhuriyet Caddesi. Balibey Han’ı geçerken daha sağa doğru başınızı çevirdiğinizde üçken yapı Cumhuriyet Caddesinin batı girişine geldiğinizi gösterecektir. Tabi ki üçgen yapının adı da Zafer Plaza Alışveriş Merkezidir. 2011 yılında araç trafiğine kapatılan caddenin İnönü Caddesi ile kesiştiği noktaya kadar olan kısmı Bursa’nın en eski ve uğrak caddelerindendir. Yakın tarihte, Bursa’yı simgeleyen yeşil beyaz renklerine sahip nostaljik tramvay da bu caddeye kazandırılmıştır. Bulabilecekleriniz arasında: perdeciler, toptancılar, nişanlık eşya ve kıyafet dükkanları, lokantalar bulunmaktadır.

 

ARAPŞÜKRÜ

Osmanlı’nın fethi ile Yahudilerin yerleşmesine izin verilen bu sokak günümüzde Bursa eğlence merkezlerinden biri olarak hayatını sürdürmektedir. Şehir merkezindeyseniz, fasıl ve rakı-balık mekanı arıyorsanız tam yeridir Arap Şükrü meyhaneleri.

 

ULU CAMİ

Yapımı 1400 yılında tamamlanan Ulu Cami I. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Önemli İslami eserler arasında sayılan cami Bursa’nın merkezinde Atatürk Caddesinde bulunmaktadır. 20 kubbesi bulunan Ulu Cami’de ki ilk hutbe rivayete göre Somuncu Baba tarafından okunmuştur. Caminin içinde bulunan şadırvanı tepesi açık kubbesinin altındadır. Defalarca tamirat görerek günümüze gelen Ulu Cami, 1855 yılındaki büyük Bursa depreminde 18 kubbesinin de çökmesiyle çok zarar almıştır akabinde tamir görse de talihsizlikler 1889 yılında çıkan yangın ile devam etmiştir. Yakın bir tarihte tekrar restorasyon görerek şuan ki halini almıştır.
Bursa’nın tarihi dokusu gezi listenizde de yer alıyorsa şu an itibariyle tam merkezindesiniz.

 

HANLAR VE ÇARŞILAR

KOZA HAN: Günümüzde İpek eşyaların Bursa’daki en meşhur satış merkezi olarak bilinen Koza Han 1940 yılında 2. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. İçinde kafelerin de bulunduğu han özellikle düğün alışverişi için çarşıda bulunan insanların dinlenme noktası olarak kullanılmaktadır. Tabi turistlerin de alışveriş rotalarında bulunmaktadır.
PİRİNÇ HAN: Koza Han gibi Pirinç Han da II. Bayezid tarafından 1940 yılında inşasına başlatılmıştır fakat tamamlanması 1508 yılını bulmaktadır. Diğer tüm yapılarda olduğu gibi 1855’te yaşanan büyük Bursa depreminde zarar görmüştür ve tekrar onarılmıştır. Giriş katı bugün nargile evleri, kafeler ile donatılmış ve zaman geçirmek için gezmeye çıkmış ziyaretçilerini beklemektedir. Üst katında ise çeşitli sanat atölyeleri bulunmaktadır.
EMİR HAN: Ulucami’nin alt tarafındaki şadırvanın yanında bir kapısı bulunan Emir Han, Bursa’nın ilk bedesteni olarak tarihe geçtiği rivayet edilmektedir. Hediyelik eşyalar, tekstil ürünleri veya kitap almayı düşünüyorsanız Emir Han’a uğrayabilirsiniz.

ESKİ AYNALI ÇARŞI: Bursa’nın ilk çarşılı hamamı olma özelliği taşıyan çarşı 1339 yılında yapılmıştır. Orhangazi Külliyesi’nin hamamı olan yapı 1584 yılında ve 1958 yılında yangınlar geçirerek restorasyon görmüştür. Koza Han ve Kapalı Çarşı arasında bulunur. Antika ürünler ve hediyelik eşyalar alıcılarını beklemektedir.
Diğer Hanlar: Apolyont Han (Cumhuriyet Caddesi girişinde), Fidan Han, Geyve Han, Kapan Han, Kubbeli Han, Tuz Han.
Çarşılar: Uzun Çarşı, Bedesten Kuyumcular Çarşısı, Kapalı Çarşı, Bakırcılar Çarşısı, Tuz Pazarı, Bat Pazarı.

IRGANDI ÇARŞILI KÖPRÜ

Dünya üzerinde bulunan 4 çarşılı köprüden biri Bursa’da bulunmaktadır. Üzerinde el sanatları atölyeleri ve kafeler bulunan bu köprü 1442 yılında Pir Ali’nin oğlu Muslihiddin tarafından yapıldığı rivayet edilmektedir. 1855 yılında Bursa depreminde zarar gören tarihi yapılardan bir diğeri de Irgandı Köprüsüdür. Ayrıca 1922 yılında Yunan bombardımanında bir yıkım daha geçirmiştir. 1949 yılında yeniden yapılmasının üzerine 2004 yılında tamamlanan restorasyonu ile bombardımandan önceki en yakın haline kavuşmuştur.
Zaman geçirmekten son derece haz aldığım köprü, Setbaşı köprüsünün Güney tarafından bakıldığında görülmektedir. Şehir Kütüphanesi ile Kılıç Kalkan Evi‘nin arasındaki yoldan ilerleyip ulaşabilirsiniz.

Dünya’daki diğer çarşılı köprüler:
1. Bulgaristan Lofça’da Osma Köprüsü,
2. İtalya Floransa’da Ponte Vecchio Köprüsü,
3. İtalya Venedik’te Rialto Köprüsü.

 

YEŞİL KÜLLİYESİ
Cami, medrese (Sultaniye), hamam, türbe ve imaretten oluşan Yeşil Külliyesi Sultan Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 1414-1424 yılları arasında yapımı devam eden külliye Sultan II. Murad’ın padişahlık döneminde sonlanmıştır. 1855 yılında yaşanan depremden sonra restorasyon esnasında camiye minareler eklenmiştir. Bursa turizminde önemli yere sahip olan Yeşil Bölgesi’ne Bursa’ya gelip ziyaret etmemek olmaz.


Irgandı Köprüsü ziyaretinden sonra Setbaşı Köprüsünü geçip Yeşil Caddesine girdikten sonra külliyeyi tam karşınızda göreceksiniz. Sol tarafta ilk göreceğiniz yapı Sultaniye Medresesi olacak. Akabinde yine solda cami ve onun karşısında türbeyi görebilirsiniz. Türbeyi geçer geçmez ise imaret sizi karşılayacak.

GİT Bİ GÖR: 1. Türk ve İslam Eserleri Müzesi / 2. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

 

BOTANİK PARK

Bursa’ya kazandırılmış en güzel yaşam alanlarından bir tanesidir Botanik Park. Soğanlı mahallesinde bulunan parka çevre yolundan ulaşabilirsiniz. 1998 yılından beri Bursalıların kullanımına açılmış olan Botanik Park’ın yerine daha önceleri tercih edilen kültür park vardı ki hatta hayvanat bahçesi de kültür parkın içinde bulunurdu.

Üç göletiyle birlikte yüzlerce farklı türde bitki ve binlerce ağaç bulunur. Yazın gündüzleri parkın hemen dış kısmında piknikçiler, akşamları ise arabasını yol kenarına park edip demlenen gençleri görebilirsiniz.** İçeriye girdikten sonra eğer uzun zaman ayıramayacaksanız bisiklet kiralamanızı öneririm. Zamanınız varsa da kiralayın, keyifli oluyor. Ayrıca dolaşırken fark edeceksiniz ki Botanik Park, Mudanya gibi düğün fotoğrafçılığı için tercih edilen bölgelerdendir.

 

CUMALIKIZIK
Ününe Kınalı Kar dizisinin çekimlerinden sonra kavuşan Cumalıkızık köyü, Bursa gezisinde olmazsa olmaz noktalarından biridir. Özellikle evlerinin yapısı ile meşhurdur. Öyle ki Unesco’nun Dünya Miras’ları listesine 2014 yılında tescillenerek eklenmiştir. Keyifli köy kahvaltısı yapabileceğiniz, sıcak kanlı insanlarıyla sohbet edip, sokaklarını ve evlerini fotoğraflayabileceğiniz nadide bir köyümüzdür. Cumalıkızık hakkında daha fazla bilgi için sizi şuraya alalım.

 

OYLAT

Bursa’dan Ankara-Eskişehir yönünde ilerlerken ulaşacağınız İnegöl ilçesinde bulunan Oylat bölgesi özellikle kaplıcalarında şifa bulma amacıyla ve sessiz sakin kafa dinlemek için bir hayli ziyaretçi almaktadır.

Bursa merkezi yönünden gelirken bölgeye yaklaştığınızda ilk önce Oylat (Bursa) mağarası ile karşılaşacaksınız. Giriş ücretini ödemeniz ile merdiven tırmanış serüveniniz başlıyor olacak. İçerisi doğal olarak bir hayli soğuk. Oradayken kulaklarınıza ulaşacak sesler sizi korkutmasın, sadece hoş geldin mesajı olarak düşünebilirsiniz 🙂

Mağaradan sonra Bursa kaplıca turizmi için öneme sahip oteller ve kaplıcalar bölgesine ulaşacaksınız.  Oylat Kaplıcalarının dermatolojik rahatsızlıklar, çocuk felci, kısırlık gibi problemlere iyi geldiği bilinmektedir.

Oylat Şelalesine ulaşmak için biraz yürüyüş yapmanız gerekecek. Bu eğlenceli ve iştah açıcı yürüyüş akabinde aşağıda gördüğünüz güzelliğe kavuşacaksınız.

Tüm detaylar için ise sizi buraya alalım 🙂

Bitti mi? Elbette hayır.
Bursa’da, tarihe, geleneklere, inanca, doğaya özgü çok çok daha fazla yer zenginlik bulunmaktadır, siz ‘benim vaktim çok’ deyin yeter ki!

Click please for English Article.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Genellikle insanlar kendilerini özetlerken fazla uzun cümleler kuramaz. Fakat şahsına münhasır ben, kendimden bahsettiğim gibi hiç bir şeyden bahsedemem. Uzun sürer, zaman ve enerji alır. Yine de... Bu bahsi geçen tavır silsilesini değiştirmek, en neşeli anlarda bile olumsuzlamayı istemsizce yapı taşı haline getirmiş yapısal fonksiyonları en azından standart seviyeye çekebilmek ve tabi ki keşfetmenin tadına en üst seviyelerde varabilmek adına, kendisini doğaya, keşfedebileceği neşe dolu yerlere, yakın-uzak destinasyonlara atabilmek adına arayışını sürdüren, ruhunda bir yerlerde çıkmaya hazır serüvenperest özelliğini heyecan ile bekleyen sade bir vatandaş olsa gerek doğru oto-tespit.

2 yorum

  1. Gerçekten çok detaylı bir Bursa yazısı, aradığım her sorunun cevabını bulabildim, teşekkürler yeni destinasyon yazılarınızı merakla bekliyoruz.