Seyahatleriniz için Telefon Uygulamaları

0

Seyahat öncesi veya esnasında işlerinizi kolaylaştırıp, destekçiniz olacak bir çok program düşünmüş yazılımcılar. En fazla tercih edilenleri ve fayda sağlayanları kullanarak işlemleri pratik hale getirebiliriz. Her seferinde en azından bir defa deteklerini görüyoruz bu minik uygulamaların.

Google Maps

Bu uygulama olmazsa olmazlar arasındadır. Gideceğiniz bölgenin, şehrin yada komple şehrin offline haritasını indirerek, internet bağlantınız olmadığı zamanlarda da GPS kullanarak seyahatinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca gittiğiniz yerleri harita üzerinde işaretleyerek kendinize kayıtlı harita yaratabilirsiniz.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

Google Drive

Eğer uzun bir seyahate çıktıysanız ve yanınızda taşınabilir harddisk, flash disk ve laptop taşımamayı tercih ettiyseniz, internet bağlantısına kavuştuğunuz anda işinize çok yarayacak bir uygulama. 15 GB ücretsiz kullanım alanı sunan Google Drive uygulamasını, telefonunuzun ‘yetersiz alan’ uyarısı vermesini engellemek için, dosyalarınızı tabi ki özellikle fotoğraflarınızı bulutlara göndererek yeni fotoğraflara yer açabilirsiniz.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

Couchsurfing

Backpacking felsefesiyle gezilerinin tadını çıkartan güzide seyahat severlerin kullandığı gönüllülüğe dayanan konaklama sistemine telefonunuzdan ulaşıp iletişiminizi kesintisiz devam ettirebilirsiniz. Tabi ki internet bağlantınız müsaade ettiğince. Referans sistemiyle güvenilirlik üzerine kurulu bu sistem ile ücretsiz konaklayabileceğiniz gibi yereller ile kültürlerine, yaşamlarına dahil olabilir, gezilerinize farklı renkler katabilirsiniz.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

Booking.com

Otel, hostel, daire rezervasyon ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabileceğiniz, kullanım kolaylığı ve pratiklik sağlayan sistem dünya üzerindeki seyahat işletmeleri tarafından da referans alınmaktadır. Seyahatinize daha zaman varken fiyat avantajı yakalayabilmek ya da anlık gelişen seyahatleriniz için problemsiz rezervasyon gerçekleştirebilmek adına kullanımınıza sunulmuş güzel bir online rezervasyon sistemidir. Dünya’nın her noktasında bu sistemi kullanan insanların yaptığı yorumlar karar verme aşamasında kolaylaştırıcı olurken, offline harita sistemi ile de tesisin olduğu noktayı bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

Airbnb

Seyahatinizi planlarken bir diğer alternatif olan gideceğiniz bölgelerde mülk kiralama için kullanabileceğiniz rezervasyon sistemi. Binlerce şehirde yüz binlerce kiralık ev, daire, oda içinden kendinize uygun olanı bulabilir rezervasyon yapabilirsiniz. Aynı zamanda kendi mülklerinizi de kiralayabilirsiniz. Özellikle anlık olarak gelişecek yada değişim gösterecek planlarınız için telefonunuzda bulunması fayda sağlayacaktır.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

Kayak

Uçak bileti, otel rezervasyonu, araç kiralama. Tüm işlemleri tek bir sistem altından gerçekleştirebilirsiniz. En büyük avantajlarından biri, onlarca havayolu firmasını bir çok farklı sistem aracılığıyla en uygununu bulacak şekilde karşınıza çıkartmasıdır. Gidiş geliş aynı şehirden yada farklı şehirlerden olacak şekilde veya uzun bir planınız varsa tek tek şehirleri, tarihleri belirterek çoklu aramalar yapabiliyorsunuz. Kendinize uygun bir uçuş yakaladığınızda ise satınalım işlemi 5 dakikanızı alacaktır.
İndirme Linkleri: Android | iOS
Alternatif: Skyscanner yada Aerobilet
Not: Low-Cost havayolları için kendi web-sitelerini ziyaret etmeniz, telefon uygulamalarını kullanmanız uygun fiyatlı bilet bulabilmeniz adına tavsiyemdir. Ayrıca, havayollarının mail listelerine kaydolarak kampanyalardan eksiksiz haberdar olmanız faydanıza olacaktır.

 

Wallet

Harcamalarınızı planlayabileceğiniz, gelirinizi, giderlerinizi kalem kalem girebileceğiniz, rapor alabileceğiniz, banka hesaplarınız ile senkronize olarak çalışabileceğiniz ve bütçenizi görebileceğiniz kullanışlı bir uygulama. Seyahat esnasında tüm bu bilgileri tek bir uygulama altında kullanmak avantaj sağlayacaktır.
İndirme Linkleri: Android

 

Evernote

Telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınız ile senkronize halde çalışabilen adından da anlaşıldığı gibi kullanışlı bir not defteri. Kategorileme de yapıp, harcamalarınızı, seyahat notlarınızı, unutmak istemediğiniz tüm bilgileri bir düzen içinde kaydedebilirsiniz.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

XE Currency

Güncel kurları mobil olarak takip etmek için mutlaka bir kur çevirici program kullanmalısınız. XE Currency kullanım kolaylığı ile istediğiniz kurlar arasında çeviri yaparak işinizi kolaylaştıracaktır.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

Rome2rio

Bir noktadan diğer bir noktaya ulaşımınızı nasıl yapabileceğinizi güncel bilgiler doğrultusunda bu uygulama ile gerçekleştirebilirsiniz. En makul güzergahlar için tren, otobüs, uçak, kiralik araç ile rotalar çıkartır, ortalama fiyatlar verir.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

WiFi Map

Gittiğiniz bölgelerde var olan WiFi bağlantılarının bir çoğunun şifrelerini bu program ile edinebilir ve kullanabilirsiniz.
İndirme Linkleri: Android | iOS

 

AccuWeather

Tabi ki hava şartlarını kontrol etmeden yol almak olmaz. Gadget’ları ve arayüzü ile kullanım kolaylığı sağlayan bu uygulamaya bir çok alternatif olsa da benim tercih ettiğim AccuWeather oluyor. Örneğin rotanızda 4 farklı şehir var ve android ana ekranınızda ayrı bir sayfa açtınız, 4 tane ayrı gadget ekleyerek aynı anda tüm şehirlerin hava durumlarını takip edebilirsiniz, kötüleşen şartlara göre planınızda ufak değişiklikler yaparak rotanızı revize edebilirsiniz.
İndirme Linkleri: Android | iOS

Paylaş.

Yazar Hakkında

Genellikle insanlar kendilerini özetlerken fazla uzun cümleler kuramaz. Fakat şahsına münhasır ben, kendimden bahsettiğim gibi hiç bir şeyden bahsedemem. Uzun sürer, zaman ve enerji alır. Yine de... Bu bahsi geçen tavır silsilesini değiştirmek, en neşeli anlarda bile olumsuzlamayı istemsizce yapı taşı haline getirmiş yapısal fonksiyonları en azından standart seviyeye çekebilmek ve tabi ki keşfetmenin tadına en üst seviyelerde varabilmek adına, kendisini doğaya, keşfedebileceği neşe dolu yerlere, yakın-uzak destinasyonlara atabilmek adına arayışını sürdüren, ruhunda bir yerlerde çıkmaya hazır serüvenperest özelliğini heyecan ile bekleyen sade bir vatandaş olsa gerek doğru oto-tespit.